czwartek, 15 listopada 2012

Lekcja o Polsce:)

Miałam ten post zaraz po 11 listopada umieścić... szybko po odpowiedzi na wyróżnienie... Ale jakiś okropny wirus żołądkowy nas zaatakował i polegliśmy na dni dwa, niestety... Dziś wszyscy zdrowi są - choć ciągle nie wszyscy chorowali ....
A ze Świętem Niepodległości było tak:
Flagę wywiesiliśmy. Tę od Cioci A. i Wujka W. i Piotrusia oczywiście :) Śpiewaliśmy razem z płytą patriotyczne pieśni - lubimy, lubimy :). Przygotowałam krótką prezentację o 11 listopada dla chłopców. Zdjęcia i mapy. M1 z Tatą poszli na przygotowanie do Bierzmowania a my próbowaliśmy porozmawiać o polskiej historii. Nie jest łatwo. Dla czterech chłopców od lat 4 do 11... mam nadzieję, że coś z tego im zostało. Chociaż z atmosfery święta :) Bardzo im się podobał Piłsudski i Jego adiutanci, narysowali Go młodsi zresztą. Najważniejsza: czapka i szabla. M2 wspominał jak"Piłsudski" jeszcze w Polsce dał im potrzymać swoją szablę i rozmawiał z chłopcami dawno temu w czasie parady w Warszawie. M3 pamięta wojskową grochówkę ;) 
Oglądaliśmy mapy porównując granice Polski na przestrzeni wieków. I jak to z zaborami było. I jaka różnica jest między granicami teraz i przed wojną Drugą. I w ogóle. A ponieważ w tygodniu przed Świętem udało nam się skończyć nasze mapy Polski, które przy okazji wiersza Brzechwy "Kłótnie rzek" zaczęły powstawać to łatwiej było. A na koniec polskie godło. To nawet Jasio wie, które części orła są złote! O bazowych kolorach nie wspominając....

 A zaczęło się od rzek. Która najdłuższa? I następna co do długości? jak nazywa się miejsce gdzie rzeka się zaczyna? a to gdzie się kończy itd. itd. Mapy zalaminowane mapki Polski do różnych tematów to się bardzo nam przydały. Od największej, tej z ludowymi strojami odrysowałam kształt na czystych kartkach i tam chłopcy powoli zaczęli tworzyć własne mapki.
Jak dla mnie mapki fajne wyszły. I ile można się przy takim rysowaniu nauczyć!

5 komentarzy:

 1. Kochana - PODZIWIAM :) naprawdę podziiwam. W moim świecie gdzie mi się często NIE CHCE to naprawdę porządny kopniak od ciebie Mamy TAKIEJ gromadki aby mi się chciało :D dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój młody ma cztery latka co prawda, ale 11 listopada obowiązkowo musiał z nasza polską flaga spacer zrobić (zobacz sama), ale u ciebie widze lekcja ptriotyczna odrobiona na medal, podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały Dzień Niepodległości na obczyźnie:)

  a widzieliście te filmy:

  https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8
  i
  https://www.youtube.com/watch?v=eAVVWlUywO0

  moje dzieciaki bardzo je lubią:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne te Wasze prace:) Przy okazji zapraszam na mini konkurs na Życie Mamuśki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie :)
  My wprawdzie w Polsce, ale też wywiesiliśmy flagę, w domu jeszcze jedną chorągiewkę mieliśmy, Staś z przedszkola przyniósł kotylion.
  Śpiewaliśmy sobie trochę "tematycznych" piosenek :)
  kajapisze.pl

  OdpowiedzUsuń

Czekam na Twój komentarz:):)