niedziela, 10 sierpnia 2014

Potyczki językowe i znaki patyczkowe:)

-Jechamy do parku!
-Jecham sam przez całe alley!! bez stopu!

Dziwnie brzmi dla Was? Ale jakże logicznie. Skoro bezokolicznik brzmi "JECHAĆ" to dlaczego mówimy "ja jadę"? A w liczbie mnogiej jeszcze inaczej "my jedziemy"? Język polski bardzo trudny jest i taki nie logiczny w swoich odmianach:) A dzieci? Dzieci myślą logicznie i tak też mówią. No i u nas pojawia się nowy dla nas haczyk językowy. Dlaczego Mania ma mówić "zlobiłam" a nie jak "wszyscy" "zlobilem" ? A z drugiej strony o ileż łatwiej w życiu kiedy język rozwiązuje za nas wiele problemów. Tutaj po imienu nie rozpoznasz czy właściciel jest dziewczynką czy chłopcem. Dwa lata temu miałam w klasie dziewczynkę i chłopca o takim samym imieniu: Erin. A może być nawet trudniej. Znacie imię James? po polsku Jakub? po amerykańsku James może być dziewczynką i nie ma to żadnego związku z genderowymi zmianami. No i oczywiście James może być nazwiskiem. Często panieńskie nazwisko mamy staje się imieniem dziecka. Ciekawe. Dla nas egzotyczne:)

 A w parku bawimy się na placu zabaw. Kiedy słońce przygrzewa za bardzo siadamy na trawce w cieniu i bawimy się patyczkami. Literki zawsze  wdzięczne do układania:)
Ale same literki to za nudno. Myślicie, że przerzuciliśmy się na chiński? Nie, nic z tych rzeczy. (Chociaż samouczek chińskiego posiadamy, a właściwie to M3 ma - dostał od Wujka M. przesyłką z Polski, żeby sie uczył:). No, więc to nie chińskie znaki powstały z patyczków. A co? ZGADNIJCIE! 
Czekam na Wasze pomysły:) Ciekawe czy umiecie czytać tajne znaki Łobuzów:)

6 komentarzy:

 1. U nas też się układa...z wszystkiego...
  Ja widze ludzika i dzwonnicę i huśtawkę i trampolinę? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to ich imiona? Literki posklejane w jeden znak...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jarecka, rozumiem, że to ten chiński podsunął Ci ten błyskotliwy pomysł, ale nie. Nie zgadłaś:) odpowiedź prostsza jest.

   Usuń
 3. Ela, ludzik tak, masz rację:) ale reszta choć twórczo ale nie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeden to ludzi a reszta mi z kólkiem i krzyzyekiem się kojarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście macie rację. jeden patyczak to ludzik.
  Zestaw długich chińskich znaków to.... POCIĄG:) ulubiony Jasia.
  A pojedynczy znak to... DOMEK, Mamo, zróbmy domek!
  I odszyfrowane!

  OdpowiedzUsuń

Czekam na Twój komentarz:):)