wtorek, 13 maja 2014

Jak to było władcą Polski być? czyli historia w Krainie - Dziecko na Warsztat

Mieliśmy tworzyć makiety-plany bitew. A potem rozgrywać je naszymi żołnierzykami. Rozmowa przy stole jak kaczka rzucona w staw zataczała coraz szersze kręgi.
-A, wiesz mamo, że polskie Termopile to bitwa pod Wizną była? W 1939? I ten dowódca na koniec się wysadził w bunkrze... - M3. (Obrona Wizny)
- A co to są Termopile? -A.
- No, trzystu Spartan broniło wąwozu Termopile przed ogromną 30 tysięczną armią perską ok 500 l.p.n.e... (Termopile)- M1
- A wiecie, że nie tylko Wizna nazywana jest polskimi Termopilami? - Tata
- Na przykład bitwa pod Hodowem w XVII wieku, wygrana przez polską husarię z Tatarami mimo, że było ich 400 stu na 40.000 tysięcy Tatarów! I jeszcze była bitwa w Powstaniu Styczniowym i  w 1920 roku! (Polskie Termopile)- Tata
I tak sobie gawędziliśmy o Powstaniach, polskich wojskach oczywiście zahaczając o Grunwald - bardzo u nas w domu popularny...I stanęło na tym, że po obiedzie zaczynamy tworzenie makiety albo planu bitew, kilku...
Ale kiedy już rozłożyliśmy karton, kredki, ołówki i książki historyczne  i zaczęliśmy powyższe przeglądać...W oko chłopcom wpadło drzewo.... Rozrośnięte takie... Drzewo rodowe władców Polski (patrz Królowie Polski, seria Kocham Polskę). I plan się zmienił. Bitwy odłożone na później, dzieci chciały KRÓLÓW. No, to wzięliśmy się do roboty.
M3 (lat 11) rozrysował pięknie wielkie drzewo  na kartonie A0. Mama wydrukowała portrety władców wg. Jana Matejki. A potem samo się rozkręcało. Kolorowe owale na podpisy. Kolorowe korony. Przyklejanie, dopasowywanie, zabawa i nauka na kilka godzin dla dwulatki (naśladuje braci, może przykleić i posmarować klejem, ogląda obrazki w książkach i słucha naszych rozmów), 6 latka (j.w. tyle, że słucha ze zrozumieniem i zadaje pytania), 9-latek, 11-latek, 13-latek i prawie 15-latek (j.w tylko, że poziom dyskusji wzrasta wraz z wiekiem, a także ci starsi dzielą się wiedzą z młodszymi).
A w międzyczasie powstały karty. Każda z rysunkiem symbolizującym panowanie jednego z władców. Np.Krzyż i chrzcielnica - Mieszko I, Dwa miecze - Władysław Jagiełło itd.  na odwrocie liczba i imię władcy, żeby można było samemu sprawdzić przy układaniu. Mania oczywiście dzielnie sekundowała braciom i też sobie po swojemu karty układała:)
 Przy tworzeniu drzewa, trwającym trzy dni, czytaliśmy o władcach Polski z naszych książek. Najwięcej informacji znaleźliśmy w Poczcie Władców Polski, pięknym albumie z portretami wg. Matejki i duża ilością ciekawych tekstów, zdjęć i obrazków, przystępnych dla dzieci.
 http://www.weltbild.pl/pub/mm/img/220/129023.jpg
Na koniec chłopcy wpadli na pomysł, że nasze drzewo powinno być na biało - czerwonym tle. I pomalowali starannie karton jak postanowili. A drzewo na złoto. Pomysły przychodzą do głowy w trakcie. Bo gdybyśmy to planowali od początku trzeba by najpierw namalować biało-czerwone tło i drzewo ( a nie tylko kontur)... Ale w  tym warsztacie całkiem szliśmy za natchnieniami dzieci:)

W międzyczasie i na koniec:) powstawały rysunki. M3 kocha rysować, więc szybciutko sportretował Mieszka i zabrał się za Bolesława Chrobrego. J już kilku królów w serii wyprodukował, rozpoczynając dynastię Jana Walecznego:). Powstawały też zamki, miecze i smoki(?)::)
Łobuzy bardzo są dumne ze swego dzieła. Piękne to drzewo nasze - powiedział dzisiaj J. wpatrując się nasze dzieło z podziwem:)
A przy obiedzie kolejne zagadki:
-Którego króla uratował pająk?
-Jak się nazywał władca, który ochrzcił Polskę?
-Co znaczy słowo "chrobry"?
-Który król władał siedmioma językami ale w żadnym nic mądrego nie umiał powiedzieć?
-Który król władał tylko parę miesięcy?
-Ilu Piastów zostało koronowanych?
-Jak się nazywał ostatni król Polski?
itd. itd. 

I tak w Krainie próbujemy oswoić historię kraju ojczystego a często i świata:) A tu zajrzyjcie co w temacie historii działo się u innych:)


8 komentarzy:

 1. Złota Polski przeszłość... :) Piękne!

  OdpowiedzUsuń
 2. Król Polski Jan Waleczny w okularach -o ile dobrze widzę - fajny portret:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okularach - jak Tata i Najstarszy, Mądry Brat:)

   Usuń
 3. Wow, ale warsztat! Skorzystamy już wkrótce. Dzięki :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystajcie ile się da:) Pozdrawiamy!

   Usuń

Czekam na Twój komentarz:):)